środa, 20 listopada 2013

Lecą włosy jak liście z drzew. . .

Witam Wszystkich!

Dziś post o problemie,z którym spotykają się zazwyczaj kobiety,ale dotyczy również mężczyn,więc i tych zapraszam do dziesiejszej lektury.


Jesień. . .to czas  częstszego wypadania włosów.Dlaczego?
Śpieszę już z odpowiedzią. 

Włosy rosną przeciętnie ok. 2-6 lat. Nawet 90% włosów na Naszej głowie rośnie cały czas,ale 10% odpoczywa. Trwa to mniejwięcej od 2 do 6 miesięcy,aż do ich wypadnięcia.
Później mieszki włosa odpoczywają ok. 3 miesięcy i cały proces zaczyna się od nowa.
Badając to szwedzcy naukowcy doszli do wniosku,że najcześciej proces ten wypada na październik-listopad.
Jak więc radzić sobie z wypadaniem włosów i jaki są jego inne czynniki??


Przede wszystkim musimy wykluczyć problem Tarczycy.
Jest to choroba,ktora powoduje znaczne przeżedzenie się włosów i przy nadczynności jak i przy niedoczynności.Na pocieszenie mogę dodać,że często po poradzeniu sobie z tą chorobą,włosy stają się znów gęstsze. Tak więc zaczynamy od wykluczenia choroby.

Ograniczmy stresy. Niestety nie jest to łatwe, ponieważ stresy są nieodłącznym elementem Naszego życia,ale stres może prowadzić do przedwczesnego wyłysienia.
Chroniczny stres niestety może wysyłać sygnały do układu odpornościowego,które powodują,że krwinki białe atakują mieszki włosa. Jeśli stres związany jest z wstrząsem psychicznym, może spowodować łysienie plackowate.


Kolejny czynnik to niedobór żelaza. Jest to chyba najczęstszy czynnik wypadania włosów,zwłaszcza przed menopauzą. Najbardziej powszechne przyczyny jego niedoboru to poród,podczas którego tracimy duże ilości krwi, brak żelaza w codzinnych posiłkach bądź obfite miesiączki.
Pamiętajmy by w Naszych dietach nie zabrakło żółtka,czerwonego mięsa,warzyw liściastych (najlepiej zielonych),a we wchłanianiu żelaza wspomaga Wit.C.


Problemy z wypadaniem włosów można również odczuć z powodu jajników.
Kolejną przyczyną może być zespół policystycznych jajników u kobiet przed menopauzą. Jest on powiązany ze  zbyt duża ilością testosteronu. Powoduje on nadmierne owłosienie na ciele,ale utratę ich na głowie.

Innymi jeszcze czynnikami są:
 -anemia
-stany zapalne
-łuszczyca i stany łojotolowe


Nie zapominajmy też o niekorzystnym wpływie leków:
- antydepresanty
- leki na nadciśnienie
- leki przeciwskrzepowe
- Roaccutane-na choroby łojotokaowe jak trądzik


Gdy włosy wypadają nadmiernie i martwimy się tym oraz pogarsza to Nasze sampoczucie,zalecić również można wizytę u trychologa.
Jest to specjalista,który zbada Nam skórę głowy,zrobi to specjalną kamerką i oceni stan skóry jak i włosa, wyrywając kilka z nich z różnych partii  i "weźmie je pod włos". Zbada strukturę,jego kształt oraz kondycję cebuli. Zaleci po szczegółowym wywiadzie leczenie,współpracując z innymi specjalistami typu ginekolog czy dermatolog.


Pamiętajcie też o odpowiednich kosmetykach do włosów,każde z Nas indywidualnie do potrzeb. Jeśli macie pytania czego użyć do Waszego rodzaju,zapraszam do kontaktu mailowego ze Mną.

Pozdrawiam kochani i dziękuję za uwagę,Iv.